Zasady pracy przy komputerze

Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:

• krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu;

• klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;

• zadbaj o właściwe oświetlenie;

• zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.
Ważne!
Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:

• plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;

• przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;

• dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;

• wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);

• monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.

Aby skutecznie pracować przy komputerze, musisz zadbać o częste przerwy w pracy. Nieprzerwana praca przy monitorze powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut.

Przerwę w pracy wykorzystaj na zajęcia ruchowe oraz odpoczynek dla oczu. W tym celu zrób kilka przysiadów oraz spójrz przez okno. Znajdź w oddali zielony obiekt i popatrz na niego przez chwilę.
Praca przy komputerze w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób:

• zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku.

• niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni.

• długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów.

• długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor, oraz brak kontaktów z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.
Zapamiętaj!
Stanowisko komputerowe musi być tak przygotowane, aby zapewnić ci bezpieczeństwo oraz przyjemną i komfortową pracę.